Strony

niedziela, 23 listopada 2014

ORIGAMI



Słowo ORIGAMI pochodzi od japońskiego czasownika ORU - składać i GAMI - papier. Ta stara sztuka tworzenia skomplikowanych modeli z papieru wymaga tylko opanowania prostych zasad jego składania. Najważniejsza jest dokładność i precyzja. Reguły nakazują składać papier bez nacinania i klejenia. Biegłe opanowanie tej sztuki jest przede wszystkim kwestią wprawy.


Wytwory orgiami możemy wykorzystać na wiele sposobów w zależności od potrzeb i umiejętności składających. Technika dobrze stymuluje rozwój grafomotoryczny dziecka. Uczy precyzji ruchów i cierpliwości. 

Wyjściowymi formami do składania zarówno prostych, jak i skomplikowanych modeli są kwadrat, koło, rzadko prostokąt, trójkąt lub inny wielokąt. 

Origami można wykorzystać do tworzenia dekoracyjnych modeli jednokartkowych, bądź składających się z wielu modemów, do tworzenia bukietów kwiatów, kartek okolicznościowych, papeterii, mobili... Możliwości wykorzystania techniki origami są niezmiernie bogate, zależą tylko od nabytych umiejętności, pomysłowości i predyspozycji artysty.

Dla przedszkolaków idealnie sprawdza się origami płaskie z kółek, kwadratów i trójkątów.
Z kolorowych kartek papieru wycinamy koła i kwadraty różnej wielkości, z których zostanie wykonana praca. Następnie składamy figury na połowę, po skosie zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Układamy kompozycje ze złożonych elementów i przyklejamy. Drobne elementy możemy dorysować mazakami, kredkami lub wyciąć z papieru kolorowego.
Biały słoń - origami jednokartkowe przestrzenne
Jak wykonać? - Biały Słoń 

Origami płaskie z koła

Origami modułowe

Origami modułowe

Origami modułowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz