Strony

sobota, 22 listopada 2014

KOLAŻ , COLLAGE



KOLAŻ

 

Kolaż jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie lub papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami.

KOLAŻ  - IMIONA


Na małych, kolorowych kartonikach przyklejamy litery potrzebne do ułożenia imienia (każdą z innego materiału i na innym tle). Możemy do tego wykorzystać tekturę falistą, tapety, gazety, płótna, bandaże, koronki, sznurki, zapałki, liście, herbatę granulowaną, spinacze biurowe, a nawet gwoździe, czyli wszystko to, co wpadnie nam w rękę. Niektóre litery można po prostu namalować lub wyciąć z gazety. Z przygotowanych liter układamy imię i naklejamy je na papier. Do każdego materiału dobieramy odpowiedni klej (metalowe elementy można przykleić klejem w pałeczkach, stosowanym na gorąco, w pistoletach elektrycznych).



KOLAŻ Z BIBUŁY

Mieszamy klej roślinny lub wikol z wodą i smarujemy nim kartkę z bloku technicznego. Na kartkę nakładamy kawałki bibuły gładkiej lub gufrowanej (kolorowe fragmenty mogą nachodzić na siebie) w formie dowolnej kompozycji. Następnie moczymy pędzel w mieszance kleju z wodą i przyciskamy bibułę do podłoża, tak aby namokła, a jednocześnie przykleiła się. Gotową pracę pozostawiamy do wyschnięcia.

KOLAŻ Z LIŚCI

Kartkę z bloku technicznego zaklejamy zasuszonymi, kolorowymi liśćmi (klejem w sztyfcie lub wikolem). Liście wystające poza brzegi równo obcinamy, ale tylko na trzech bokach, na czwartym powinny lekko wystawać poza kartkę. Następnie kartkę naklejamy na kolorowy karton o wymiarach większych niż obrazek, pozostawiając na górze więcej miejsca (przyklejamy tam jeden „samotny” listek). Pracę można wzbogacić o inne elementy wycięte z rysunków, gazet lub papieru kolorowego. Bardzo dobrze na takiej pracy prezentują się owady.



KOLAŻ Z OSTRUŻYN

Strugając kredki ołówkowe, nie wyrzucamy ostrużyn do kosza. Po zebraniu pokaźnej kolekcji kolorowych ostrużyn (im dłuższe, tym lepsze) układamy z nich dowolną kompozycję, którą naklejamy wikolem na kartkę z bloku rysunkowego lub technicznego. Obrazek uzupełniamy rysunkiem, elementami z papieru kolorowego lub dowolnymi materiałami. Bardzo dobrze prezentują się ostrużynowe motywy roślinne – kwiaty i korony drzew.


KOLAŻ Z ZAPAŁEK i PATYCZKÓW DO LODÓW

Na kolorowym papierze szkicujemy prosty rysunek. Duże fragmenty zapełniamy przyciętymi zapałkami, przyklejając je klejem (najlepiej wikolem). Pozostałe części pracy uzupełniamy kredkami, farbami lub dowolnymi materiałami. Niektóre elementy wycinamy z kartonu, przyklejamy zapałki i obcinamy ich nadmiar nożyczkami bądź sekatorem. Tak przygotowany element przyklejamy na obrazku głównym.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz